Zgłoszenie Działalności do PIP – Czy jest to nadal wymagane?

Ile trwa szkolenie BHP?
Ile trwa szkolenie BHP?
1 lipca 2023
Dokumentacja szkolenia okresowego BHP
Czym jest dokumentacja szkolenia okresowego BHP?
1 września 2023

Zgłoszenie działalności do PIP

Zgłoszenie działalności do PIP — co się zmieniło?

W 2013 roku zaszły duże zmiany w Kodeksie pracy. Najważniejsza z nich to usunięcie Art. 209, który do końca 2012 roku mówił, że pracodawcy muszą zgłosić swoją działalność do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS).

Przed zmianą, pracodawca musiał w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności poinformować na piśmie inspektora pracy i inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie swojej działalności. Ale od 2013 roku ten obowiązek nie istnieje.

Nowe przepisy, a obowiązki pracodawców

Dziś pracodawcy nie muszą już składać takiego zgłoszenia. Ta zmiana była częścią większych działań mających na celu uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia biznesu. Pozwala to przedsiębiorcom na bardziej elastyczne i swobodne rozpoczęcie działalności gospodarczej, eliminując zbędne procedury. Należy pamiętać, że pracodawcy nadal mają obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy swoim pracownikom.

Jak zmiany wpływają na praktykę?

Chociaż zgłoszenie działalności do PIP nie jest już wymagane, pracodawcy  nadal muszą przestrzegać wszystkich pozostałych przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmiana ta nie wpływa na inne obowiązki informacyjne, które pracodawcy muszą spełnić wobec organów inspekcji pracy.

Jeśli interesują Cię szkolenia BHP, serdecznie zachęcamy do kontaktu. Działamy na terenach miast takich jak Bielsko-Biała, Żywiec, Milówka, Zwardoń, Katowice oraz na terenie całego województwa śląskiego i małopolskiego.