Szkolenie okresowe BHP dla pracowników biurowo-administracyjnych


Zadzwoń do nas!

 692 691 513

604 412 372


Szkolenie okresowe BHP dla pracowników biurowo-administracyjnych?
Sprawdzamy, jakich terminów pilnować, o czym pamiętać i gdzie szukać szkoleniowego wsparcia.

Szkolenia okresowe muszą być powtarzane co jakiś czas. W każdej branży, w każdej firmie takie spotkanie przypominające jest obowiązkowe. Wiedzę z zakresu BHP trzeba odświeżać częściej lub rzadziej - w zależności od tego, jakie stanowisko się zajmuje, co wchodzi w zakres obowiązków i zadań. Najczęściej szkolić muszą się pracownicy, których praca jest niebezpieczna, wykonywana z narażeniem zdrowia i życia. Nieco rzadziej kadry kierownicze, nauczyciele, a obowiązek szkoleń okresowych dla pracowników biuro-administracyjnych zależy od profilu firmy, w której się pracuje. Jak to wygląda w praktyce?

Co ile szkolenie dla pracowników biurowo-administracyjnych?

Wedle starszych przepisów osoby zajmujące się pracą biurową oraz administracyjną musiały się szkolić raz na 6 lat. Obecnie, po nowelizacji kodeksu pracy z listopada 2018 roku wygląda to nieco inaczej. Decyzję o szkoleniu dla pracowników biurowo-administracyjnych podejmuje pracodawca. To on musi przeanalizować zakres obowiązków i zdecydować, czy pracownik biurowo-administracyjny potrzebuje odświeżenia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy i kiedy takie szkolenie okresowe BHP zorganizować. Ważna jest także kategoria ryzyka, jaka jest przyznana dla danej branży. Kategorie niższe niż 3 muszą takie szkolenie mieć tak czy tak. Obowiązek szkoleń okresowych obejmuje nadal także: kadrę kierowniczą, pracowników inżynieryjno-technicznych, osoby, których praca wykracza poza standardową pracę biurową, czyli przedstawicieli handlowych, nauczycieli, agentów ubezpieczeniowych czy mieszkaniowych, pracowników pomocy społecznej.

Szkolenie okresowe BHP dla pracowników biurowo-administracyjnych - co powinno obejmować?

Zakres przekazywanej wiedzy zależy przede wszystkim od tego, czym zajmują się dani pracownicy. Konspekt szkolenia powinien zostać dopasowany do branży. Warto też odświeżyć podstawową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Następnie należy przeanalizować, ile czasu minęło od ostatniego szkolenia i omówić zmiany prawne, jakie zaszły w tym czasie.

Kto ma obowiązek zorganizować szkolenie okresowe BHP?

To zadanie spoczywa na pracodawcy. Można on sam zorganizować takie szkolenie, jeśli sam posiada stosowne kwalifikacje. Istnieje też możliwość oddelegowania pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami do przeprowadzenia tego szkolenia. W niektórych firmach zatrudniani są także specjaliści od BHP, którzy zajmują się między innymi organizacją takich spotkań. Jest też jedna opcja - wynajęcie specjalistycznej firmy zewnętrznej, która zajmie się przygotowaniem i przeprowadzeniem okresowego szkolenia BHP dla pracowników administracyjno-biurowych.

Dlaczego warto wybrać firmę organizującą szkolenia?

Przede wszystkim dlatego, by zaoszczędzić swój czas. Pracodawca nie musi sam zajmować się kwestią szkoleń, odświeżaniem własnej wiedzy, układaniem konspektu czy zlecaniem tego zadania pracownikom mającym inne obowiązki.Firma organizująca szkolenie BHP jest na bieżąco z aktualnymi przepisami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Prowadzącym nie brakuje przykładów, mają swoje materiały, a także pomysły na przećwiczenie nabytej wiedzy w praktyce. Od razu też mogą zorganizować też egzamin potwierdzający nabycie nowych umiejętności.Dzięki temu szkolenie będzie bardziej profesjonalne, ciekawe i przystępne dla pracowników. Nie musi to być tylko kilka godzin męczarni do odbębnienia, by zdobyć podpis, papierek i potwierdzenie, że spotkanie miało miejsce.Specjalistyczne firmy prowadzące szkolenia BHP gwarantują, że będzie to fachowe szkolenie, przemyślane, dopasowane do branży, profilu firmy oraz stanowisk zajmowanych przez szkolonych pracowników.Nawet jeśli pracownicy nie są narażeni na duże ryzyko przy wykonywaniu swoich obowiązków, warto szkolenie okresowe dla branży administracyjno-biurowej zorganizować. Właśnie po to, by odświeżyć dane i przygotować pracowników na każdy możliwy, nawet najmniejszy wypadek.

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniami bhp, zapraszamy do kontaktu. Działamy na terenach miast takich jak Bielsko-Biała, Żywiec, Milówka, Zwardoń, Katowice oraz na terenie całego województwa śląskiego i małopolskiego.

ZAINTERESOWANY?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Dane kontaktowe